You are here: Home Η πρωτοβουλια
Η Πρωτοβουλία "Οδύσσειες Καινοτομίας" PDF Εκτύπωση E-mail

Ο Διαγωνισμός «Οδύσσειες Καινοτομίας» είναι μια Πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Επιστημονικού και Τεχνολογικού Πάρκου Ηπείρου, για την βράβευση και υποστήριξη του καλύτερου επιχειρηματικού σχεδίου που βασίζεται σε ερευνητική καινοτομία.

Στο διαγωνισμό μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή:

• Ήδη σχηματισμένες ομάδες με συγκεκριμένη ιδέα.
  • Ομάδες που θα σχηματιστούν με τη μεσιτεία μας (matchmaking), βάσει του ενδιαφέροντος που θα εκδηλώσουν μεμονωμένα άτομα με εξειδικευμένες γνώσεις, και που στη συνέχεια θα διαμορφώσουν από κοινού μία νέα ιδέα
  • Μέλη των ομάδων μπορεί να είναι Απόφοιτοι, Φοιτητές και μέλη της Ακαδημαϊκής Κοινότητας ΑΕΙ και ΤΕΙ της Ελλάδας και της αλλοδαπής με βασική προϋπόθεση ο συντονιστής της ομάδας είτε να έχει σχέση με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, είτε να κατάγεται ή να διαμένει στην Ήπειρο.

Στην πρώτη φάση του διαγωνισμού, οι ομάδες κρίνονται από μία μεικτή επιτροπή επιχειρηματιών και ακαδημαϊκών και προχωρούν στο επόμενο στάδιο τέσσερις ή πέντε ομάδες, βάσει του βαθμού καινοτομίας της πρότασης, της σαφήνειας στην περιγραφή και την τεκμηρίωση, της εφικτότητας υλοποίησης της ιδέας, της βιωσιμότητας της πρότασης, της εμπειρίας/ικανότητας της ομάδας και της εξωστρέφειας που παρουσιάζει.

Στη δεύτερη φάση, οι ομάδες που επιλέχθηκαν καλούνται να παρακολουθήσουν έναν εντατικό κύκλο σεμιναρίων επιχειρηματικότητας, κατά τη διάρκεια του οποίου θα εξετάσουν θέματα που επηρεάζουν την επιχειρηματικότητα και θα έρθουν σε επαφή με ανθρώπους που επιχειρούν εξαιτίας της καινοτόμας ερευνητικής δραστηριότητας.

Στην τρίτη και τελευταία φάση, οι ομάδες καλούνται να συντάξουν με τη βοήθεια εξειδικευμένων μεντόρων ένα εφικτό επιχειρηματικό σχέδιο, λαμβάνοντας υπόψη τους όλες τις πληροφορίες και επισημάνσεις που αναδείχθηκαν στον κύκλο σεμιναρίων.

Το καλύτερο επιχειρηματικό σχέδιο θα βραβευτεί και θα λάβει χρηματικό έπαθλο, με την προϋπόθεση της εγκατάστασης της επιχείρησης, στο Επιστημονικό και Τεχνολογικό Πάρκο Ηπείρου, το οποίο θα παρέχει επίσης προνομιακούς όρους εγκατάστασης.

Συνδιοργανωτές

uoi bird

dasta mke epedbm

graf diamesolavisis